Cechami charakterystycznymi stylu minimalistycznego w wystroju wnętrz jest prawidłowy jedno lub dwutonowy dobór koloru, postawienie na płytki ceramiczne z fakturą, jednolite lub z nie angażującym wzroku wzornictwem. Nawet na małych przestrzeniach łazienkowych, także niewielkiej powierzchni blokowych łazienek możliwe jest stworzenie niepowtarzalnego i wyjątkowo subtelnego, stonowanego wnętrza w stylu minimalistycznym. Z wykorzystaniem prysznica, a nawet wanny, z której nie trzeba rezygnować nawet na wyjątkowo małej przestrzeni łazienkowej.
Tu, w minimalizmie, najważniejsza jest jakość, a nie przepych, ilość dodatków. Funkcjonalność powinna wyjść na pierwsze tło, ale wcale nie kosztem prezencji łazienki. Małe, praktyczne szafki dobrane pod kolor ścian wyposażone w system push to open i pozbawione uchwytów, z prostym wykończeniem i frontami powinny zrobić doskonałą pracę. Szczególnie na tle wielkoformatowych płytek o wymiarach kwadratu 120X120 czy prostokąta 60X120. Takich, które dopiero co weszły na rynek, a już zostały docenione przez grono projektantów poruszających się właśnie w tych tendencjach stylu, jakości i klasy.
Decydując się na prysznic, zamiast wygodnej wanny musimy podjąć jeszcze decyzje o sposobie odpływu wody spod natrysku. W wielu przypadkach odbiorcy decydują się na brak zabudowy brodzika, przez co i zwiększenie przestrzeni podłogowej o powierzchnię pod prysznicem. Pamiętając jednak, że przy takim wyborze konieczne jest zapewnienie spadu podłogowego wykończenia o wartości przynajmniej 2,5 procent w stronę odpływu. W tym wypadku konieczne jest również zapewnienie jakościowej hydroizolacji na przestrzeni podłogowej, nie zapominając o ściankach znajdujących się w kabinie prysznicowej.
Wybór brodzika lub brodzika płaskiego pozwala na swobodne wejście do kabiny bez konieczności robienia wysokich kroków. Taki brodzik można licować z poziomem kafli podłogowych, co w niczym nie utrudnia, nawet osobom starszym i upośledzonym ruchowo, w swobodnym przemieszczaniu się po całej powierzchni łazienki. Myśląc jednak o wannie, zwróćmy uwagę na proste, bardzo estetyczne kształty, choćby taką jak zwykła, prostokątna wanna pod zabudowę, której kształt w niczym nie zakłóca wyglądu pomieszczenia, a zawsze może dodać jeszcze lepszej w odbiorze formy.
Styl minimalistyczny cechuje prostota, forma, i niczym niezachwiany monolityczny koloryt. Postawienie na maksymalnie dwie barwy i proste formy geometryczne z pewnością spłaci się po wykonaniu generalnego remontu łazienki. Aby jakość, klasa i prestiż wykonania mogły konkurować z najlepszymi na rynku projektami należy postawić na materiał wysokiej jakości, ale i na wykonawców, którzy zostali już wielokrotnie sprawdzeni w tego typu realizacjach. Każda próba cięcia kosztów na materiale wykończeniowym może znacznie obniżyć końcowy efekt zmagań nawet najbardziej wprawnego w sztuce glazurniczej fachowca. I gdy decydujemy się o stworzenie projektu przez specjalistę, płacimy za ten jeden wyjątkowy projekt, to nie oszukujmy samych siebie i nie stawiajmy na materiał, który nie został w nim ujęty. Dajmy sobie czas, oszczędźmy nieco grosza i wykonajmy remont w taki sposób, byśmy cieszyli się efektem przez długi czas, zamiast tuż po wyjściu ekipy remontowo-budowlanej mieć ochotę na wykonanie tego zadania jeszcze raz.