Podstawową funkcją każdego rodzaju napędu jest zmiana dostarczonej do niego energii w ruch. W odróżnieniu od napędów elektrycznych napędy pneumatyczne jako źródło energii wykorzystują nie prąd elektryczny, a sprężone powietrze znajdujące się w instalacji ciśnieniowej, do której zostały podłączone. Urządzenia tego typu pełnią wiele funkcji w różnych gałęziach przemysłu, z powodzeniem zastępując kosztowniejsze w utrzymaniu i bardziej zawodne urządzenia elektryczne.
Co to jest napęd pneumatyczny?
To urządzenie zasilane sprężonym powietrzem, zwykle przekształcające jego energię w ruch liniowy lub obrotowy, napędzające maszyny i różnego rodzaju urządzenia. Istnieje wiele rodzajów napędów pneumatycznych. Do najpopularniejszych z nich zalicza się napędy tłokowe i obrotowe, które wykorzystywane są m.in. do sterowania zaworami kulowymi, przepustnicami motylkowymi i wieloma innymi rodzajami urządzeń wykorzystywanych w instalacjach przemysłowych. W odróżnieniu od tradycyjnych napędów elektrycznych napędy pneumatyczne do działania nie wymagają dostępu do energii elektrycznej. Są urządzeniami zasilanymi przez sprężone powietrze i jeśli ciśnienie gazu w instalacji ma odpowiednią wartość, tego typu napędy działają w trybie ciągłym. Ich niewątpliwą zaletą jest niska awaryjność i tania eksploatacja.
Zastosowania napędów pneumatycznych
Ze względu na niskie koszty eksploatacji i niezawodność działania napędy pneumatyczne cieszą się dużą popularnością w zastosowaniach przemysłowych, wszędzie tam, gdzie istnieje łatwy dostęp do gazowej instalacji ciśnieniowej ze sprężonym powietrzem. Podstawowym zastosowaniem dla najpopularniejszej wersji napędu pneumatycznego, czyli napędu obrotowego jest obsługa różnego rodzaju przepustnic i zaworów kulowych. Urządzenia tego typu często wykorzystywane są do sterowania zaworami obsługującymi rurociągi. Różnorodne wersje pneumatycznych napędów wolnoobrotowych wykorzystywane są również do obsługi linii produkcyjnych, do dociskania, podnoszenia i przesuwania elementów, a ich tradycyjne wersje do obsługi zasuw, uruchamiania taśm transportowych czy hamulców.
Uwzględniając dużą niezawodność działania i tanią eksploatację, nowoczesne modele napędów pneumatycznych, zwłaszcza ich obrotowe wersje, w wielu zastosowaniach stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych napędów elektrycznych. To urządzenia stosunkowo tanie, o nieskomplikowanej konstrukcji i wynikającym z niej niskim poziomie awaryjności, pozwalające obniżyć koszty budowy i utrzymania różnorodnych instalacji przemysłowych.