Do wykonania elewacji, fragmentów ogrodzeń i tarasów, a także do wykańczania wnętrz mieszkalnych coraz częściej wykorzystuje się kamień naturalny. Płyty z kamienia są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również wyjątkowo trwałe, odporne na zabrudzenia, niszczące działanie wilgoci i promieniowania słonecznego. Do ich montażu stosuje się zaprawy klejącej o dużej elastyczności. Należy przy tym podkreślić, że klej do kamienia, do stosowania na zewnątrz, musi być materiałem mrozoodpornym.
Zaprawy klejącej o zwiększonej elastyczności
Podobnie jak w przypadku płytek ceramicznych, gresu i terakoty, do montażu płyt kamiennych wykonanych z różnych rodzajów kamieni powszechnie wykorzystuje się elastyczne zaprawy klejące. Stosowanie elastycznych klejów do kamienia i płytek ceramicznych zmniejsza ryzyko pęknięć przy naturalnych naprężeniach materiału. To szczególnie ważne w przypadku stosowania cieszących się coraz większą popularnością płytek wielkoformatowych. Warto pamiętać, że płyty z kamienia również mają duże formaty i jeśli klej montażowy nie będzie plastyczny, takie płyty mogą zwyczajnie pęknąć. Każdy profesjonalny klej do kamienia jest materiałem charakteryzującym się zwiększoną elastycznością, zachowującym plastyczność w szerokim zakresie temperatur.
Zaprawy do kamienia jedno- i dwuskładnikowe
Na rynku zapraw do montażu płytek ceramicznych i kamienia naturalnego dostępne są dwa główne rodzaje klejów cementowych. Jednoskładnikowe kleje do kamienia to rodzaj cienkowarstwowych i wysokoelastycznych zaprawy przeznaczonych do montażu płytek i płyt kamiennych w różnych formatach, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. W tym drugim przypadku zaleca się stosowanie zapraw mrozoodpornych. Dwuskładnikowy klej do kamienia jest produktem charakteryzującym się większą odpornością na duże obciążenia, zalecanym do stosowania w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie, na przykład w obiektach użyteczności publicznej. Dwuskładnikowe zaprawy klejące cementowe są bardziej odporne na obciążenia mechaniczne, chemiczne i cieplne. Wyróżniają się również doskonałą przyczepnością do różnych typów powierzchni, szybką hydratacją i dużą elastycznością.
Do klejenia płyt kamiennych najczęściej wykorzystuje się tradycyjne zaprawy przeznaczone do montażu płytek ceramicznych. W miejscach narażonych na większe obciążenia zaleca się stosowanie dwuskładnikowych klejów do kamienia i gresu, a w pozostałych miejscach tradycyjnego kleju jednoskładnikowego charakteryzującego się dużą elastycznością. W przypadku zastosowań zewnętrznych należy wybierać klej mrozoodporny.