Instalacje fotowoltaiczne stały się czymś bardzo popularnym, szczególnie w ostatnich latach. Wielu właścicieli domów decyduje się na ich montaż na dachu, a niektórzy również w ogrodzie. Rozwiązanie to można zastosować również na balkonie mieszkania w bloku., Z kolei więksi przedsiębiorcy stawiają na czerpanie energii ze słońca na rozległych obszarach, gdzie panele fotowoltaiczne są ustawiane bezpośrednio na ziemi. Przyjrzyjmy się zasadom funkcjonowania tego rodzaju konstrukcji oraz korzyściom jakie możemy odnieść z jej zamontowania w naszym domu, czy też mieszkaniu.
Usytuowanie paneli fotowoltaicznych
Jak już wspomnieliśmy, panele fotowoltaiczne montowane są na dachach domów, na polach lub na balkonach, czyli w miejscach najbardziej nasłonecznionych. W miarę możliwości wybiera się takie ich usytuowanie i kąt nachylenia, aby można było jak najdłużej czerpać energię ze słońca. Im lepiej ustawione panele, tym więcej słonecznych godzin w ciągu dnia przełoży się na energię elektryczną, a co za tym idzie na prąd jaki możemy używać bezpośrednio w naszym gospodarstwie domowym. Niestety, nie w każdym miejscu istnieje taka możliwość. Na przykład, jeśli posiadamy już mieszkanie w bloku lub wybudowany dom o konkretnym kącie i kierunku nachylenia dachu, może okazać się, że nie jest to najbardziej optymalne z możliwych rozwiązań. Mimo wszystko powinniśmy otrzymać zysk, który z czasem zwróci nam koszt samej instalacji fotowoltaicznej.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna
Cała instalacja fotowoltaiczna może składać się kilku, kilkunastu, czy kilkudziesięciu paneli (w przypadku rozwiązań przemysłowych ich ilość może być znacznie większa). Zazwyczaj są one położone jeden przy drugim, co z łatwością można zaobserwować na dachach domów, czy na niektórych balkonach, szczególnie tych nieco większych. Każdy panel fotowoltaiczny składa się z wielu ogniw fotowoltaicznych. Są one połączone szeregowo, a materiałem budulcowym jest krzem. To właśnie zastosowanie tego pierwiastka pozwala na wytworzenie prądu. Na ogniwach zachodzi bowiem tak zwany efekt fotowoltaiczny, który przekształca energię słoneczną na energię elektryczną, a więc prąd stosowany w domu lub oddawany do sieci. Do prawidłowego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej niezbędny jest falownik (inwerter), który zamienia otrzymywany z energii słonecznej prąd stały na prąd zmienny, czyli taki, który znajduje się w gniazdkach w domu. W ten sposób oszczędzamy na prądzie od dostawcy, a w niektórych przypadkach, kiedy jego produkcja jest zbyt duża na dane gospodarstwo domowe, można skierować go bezpośrednio do sieci, co również powinno przynieść nam pewien zysk.
Ilu paneli fotowoltaicznych potrzebujesz i jaki jest ich koszt
Każde gospodarstwo domowe zużywa inną ilość prądu, dlatego też trudno określić jak wiele musimy go wyprodukować za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych. 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej przekłada się na wyprodukowanie około 1000 kWh energii rocznie. Srednie gospodarstwo domowe zużywa zazwyczaj między 3000-6000 kWh, stąd też do zaspokojenia potrzeb energetycznych potrzebna będzie instalacja o mocy 3-6kWp. Dotyczy to nowych instalacji zamontowanych po 1 kwietnia 2022 roku, gdyż wcześniejsza podlegają nieco innym obliczeniom. Wiedząc jak dużo paneli fotowoltaicznych potrzebujemy, łatwo też obliczyć koszt całej instalacji. 1kWp kosztuje średnio 4500 – 6500 złotych wraz z montażem, a więc aby gospodarstwo domowe korzystało jedynie z energii słonecznej na instalację trzeba przeznaczyć od 13500 do 39000 złotych w zależności od zapotrzebowania energetycznego. Można je łatwo określić na podstawie rachunków z poprzedniego roku.
Montaż paneli słonecznych
Firmy zajmujące się sprzedażą paneli fotowoltaicznych oferują również montaż całej instalacji. Musi być ona dobrze zabezpieczona, tak aby nie miały na nią negatywnego wpływu między innymi warunki atmosferyczne, takie jak śnieg, deszcz, niskie i wysokie temperatury oraz silny wiatr. Aby odpowiednio zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną, na początek trzeba dokonać audytu, który pozwoli ocenić zapotrzebowanie energetyczne, a także ocenić ewentualne trudności w montażu. Następnie trzeba zadbać o konstrukcję montażową. Kolejnym krokiem będzie poprowadzenie kabli w takie sposób, aby łączyły one wszystkie moduły fotowoltaiczne z falownikiem (inwerterem) i położenie paneli fotowoltaicznych. Kiedy są one już połączone z falownikiem, należy skonfigurować go w taki sposób, aby klient za pomocą Wi-Fi mógł na bieżąco monitorować instalację. Tak zamontowana instalacja powinna służyć nam przez długie lata bez uszkodzeń i usterek, chociaż w praktyce niestety zdarzają się różne sytuacje.
Czy panele fotowoltaiczne się opłacają
Ze względu na te właśnie usterki oraz dość długi czas potrzebny na to, aby koszt montażu instalacji fotowoltaicznej się zwrócił, niektórzy zastanawiają się czy panele fotowoltaiczne są opłacalnym rozwiązaniem. Nie da się tego jednoznacznie określić, jednak mogą być one dobrą alternatywą na zapowiadane w przyszłości przerwy w dostawie prądu. Gospodarstwa domowe wyposażone w panele słoneczne mogą uniknąć tej sytuacji, jednak poza samymi panelami potrzebny jest również magazyn energii.